
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 23.7 mm |
| Width | 11.95 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 11.8 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 600 V |
| Depth | 23.7 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 4.2 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 4.2 mm |
| Current Rating | 9.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Number of Circuits | 2 |
| Orientation | Straight |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | White |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 2 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Pin |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Ramp |
| Contact Style | Pin |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 30 AWG |
| Housing Color | Natural |
| Panel Thickness | 1.9812 mm |
| Contact Gender | Female |
| VDE Tested | Yes |
| Schedule B | 8536695050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Contact Retention | Without |
Stock: 244
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10109
Ext.Price$0.10109
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10109 | $0.10109 |
| 10 | $0.09257 | $0.92570 |
| 50 | $0.08477 | $4.23850 |
| 100 | $0.07527 | $7.52700 |
| 500 | $0.06683 | $33.41500 |
| 1000 | $0.06450 | $64.50000 |
| 3000 | $0.06225 | $186.75000 |
| 5000 | $0.06007 | $300.35000 |
